• Home  /
  • News   /
  • Players from across Wales share honours at tennis championships.
Players from across Wales share honours at tennis championships. Winners pic - Winners at the Welsh Tennis Championships at Cardiff Lawn Tennis Club Full view

Players from across Wales share honours at tennis championships.

Players from all over Wales were among the winners at the annual Welsh tennis championships, held in Cardiff.

Some 250 players, ranging from under-8 to adult, took part in the prestigious event, hosted by Cardiff Lawn Tennis Club.

In all there were more than 540 matches played and 26 titles decided.

“This is one of the highlights of the Welsh tennis calendar,” said Tennis Wales chief executive, Peter Drew. “It brings together many of our most talented players, and I’m especially pleased that the titles have been shared so widely around the country – it shows the talent is not just concentrated in a few centres.

“It’s also a great inspiration to people of all ages who play tennis recreationally. With new accessible ways to play, such as touchtennis and cardio tennis, which can be played almost anywhere, the sport is reaching a wider public than ever before.”

Results –

Women’s Doubles

Winners: Meryl Bird and Joely Lomas (Cardiff LTC/ Swansea Tennis and Squash Club); Runners-up: Alicia Goulding and Hayley Story (Virgin Active Cardiff Health and Racquets Club/ David Lloyd Cardiff)

Men’s Doubles

Winners: James Rhys Griffin and David Parry (Cardiff LTC/ Bangor LTC); Runners-up: Finnian Bult and John Bult (Crickhowell TC)

Open Women’s Singles

Winner: Emily Watson (James Alexander Barr Tennis Centre, Colwyn Bay); Runner-up: Alice Scott (Wrexham LTC)

Open Men’s Singles

Winner: Jordan Helyer (David Lloyd Cardiff); Runner-up: James Rhys Griffin (Cardiff LTC)

18U Girls Doubles

Winners: Alice Scott and Emily Watson (Wrexham LTC/ James Alexander Barr Tennis Centre); Runners-up: Buddug James and Lowri James (Cardiff LTC)

18U Boys Doubles

Winners: Matthew Kamal and Tomos Yousef Kamal (Virgin Active Cardiff Health and Racquets Club/ Cardiff LTC); Runners-up: Thomas Bellingham and Morgan Williams (Windsor LTC, Penarth)

18U Girls Singles

Winner: Emily Watson (James Alexander Barr Tennis Centre); Runner-up: Alice Scott   (Wrexham LTC).

18U Boys Singles

Winner: Matthew Story (XL Tennis Academy); Runner-up: Tomos Yousef Kamal (Cardiff LTC)

16U Girls Doubles

Winners: Joanne Rees and Eleanor Scarff (Llantrisant LTC/ Bidston); Runners-up: Sian Davies and Bethany Richards (Virgin Active Glamorgan Health and Racquets Club/ Rhiwbina LTC)

16U Boys Doubles

Winners: Matthew Lloyd and Matthew Story (Swansea Tennis and Squash Club/ XL Tennis Academy); Runners-up:Thomas Davies and Matthew Sharp (Usk TC/ Mold LTC)

16U Girls Singles

Winner: Meryl Bird (Cardiff LTC); Runner-up: Elin Anderson (Birchwood Leisure & Tennis Complex);

16U Boys Singles

Winner: Matthew Story (XL Tennis Academy); Runner-up: Tiarnan Brady (Cardiff LTC)

14U Girls Doubles

Winners: Elin Anderson and Ethne Dowling (Birchwood Leisure & Tennis Complex); Runners-up: Alex Oelmann and Erin Oelmann (David Lloyd Club Cardiff)

14U Boys Doubles

Winners: Callum Findlay and Tom Thelwall-Jones (David Lloyd Club Cardiff/ Birchwood Leisure & Tennis Complex); Runners-up: Luke Davidson and Samuel Roberts (Dinas Powys LTC)

14U Girls Singles

Winner: Alex Oelmann (David Lloyd Club Cardiff); Runner-up: Eleanor Scarff (Bidston)

14U Boys Singles

Winner: Callum Findlay (David Lloyd Club Cardiff); Runner-up: Tom Thelwall-Jones (Birchwood Leisure & Tennis Complex)

12U Girls Doubles

Winners: Morgan Cross and Megan Davies (Wrexham LTC); Runners-up: Lucie Hogg and Beca Hughes (Mold LTC)

12U Boys Doubles

Winners: James Story and Joseph White (XL Tennis Academy); Runners-up: Jonathan Evans and Louis Zwart (Llanelli LTC/ Virgin Active Glamorgan Health and Racquets Club)

12U Girls Singles

Winner: Morgan Cross (Wrexham LTC); Runner-up: Megan Davies (Wrexham LTC)

12U Boys Singles

Winner: Joseph White (XL Tennis Academy); Runner-up: James Story  (XL Tennis Academy);

10U Girls Singles

Winner: Katie Land (Birchwood Leisure & Tennis Complex); Runner-up: Molly Walsh (Allt Yr Yn LTC)

10U Boys Singles

Winner: Hugo Cochlin (XL Tennis Academy); Runner-up: Osian-Wyn Rees (Llanelli LTC)

9U Girls Singles

Winner: Laila Mai Savage  (Swansea Tennis and Squash Club); Runner-up: Alina Ali (XL Tennis Academy);

9U Boys Singles

Winner: Hugo Russell (David Lloyd Club Cardiff); Runner-up: Shay Ryan (David Lloyd Club Cardiff);

8U Girls Singles

Winner: Aditi Chezhian (Arfon Tennis Centre); Sophia Smale (David Lloyd Club Cardiff)

8U Boys Singles

Winner: Jethro Dela Vega  (Swansea Tennis Centre); Runner-up: Hugo Russell (David Lloyd Club Cardiff).

Information on all aspects of tennis in Wales is available from Tennis Wales at 029 20 463335 or www.lta.org.uk/in-your-area/Wales/ and for regular updates follow Tennis Wales on Twitter @tenniswales